İşletmeniz İçin Kaçırılmaz Bir Fırsat: Google AdWords Reklamları

Google’ın kazanması sizin de kazanmanız anlamına geliyor. Arama motoru geliştikçe Google AdWords reklamları da gelişti. Artık verdiğimiz reklamlar, arama motoruna yazılan sözcüklerle ilişkilendiriliyor, böylece aramalarda kolayca üst sıralara çıkabiliyorsunuz. Bu reklamların yayınlandığı Google, Gmail, Blogger, Youtube gibi yoğun ziyaretçi trafiği olan web sayfalarının tamamına Google arama ağı adı veriliyor. Ziyaretçiler Google’dan isteklerine yönelik arama yaptıklarında ve sayfalarda gezindikçe reklamlarınızı görüyor ve işletmenizi tanıma şansına sahip oluyorlar.

 

İşletmeniz İçin Kaçırılmaz Bir Fırsat:

Google AdWords Reklamları

İnternetin Hayatımıza Girişi ve Gelişimi

İnternetin hayatımıza ilk girişi, 1969 yılında Amerika’nın kurduğu ARPANET sayesinde olmuştur. ARPANET’in kuruluş amacı, herhangi bir nükleer saldırı sırasında askeri alanlarla haberleşmeyi koruyabilmekti. Ama böyle önemli bir buluşun askeri haberleşmeyle sınırlı kalması büyük haksızlık olurdu. Nitekim bir yıl sonra üniversitelere bu buluştan yararlanma izni verildi. Türkiye’ye gelişi 1994’de ODTÜ aracılığı ile oldu. 2001 sonrasında ise iyice yaygınlaşıp hayatımızın içine kadar girmeyi başardı.

2011 yılında büyük şirketlere web sitesi açma zorunluluğu getirildikten sonra ticaretin bir ayağı internetin eline geçmiş oldu. Zamanla bu, özellikle ev kadınları için büyük bir fırsat haline dönüştü. Yalnız iş yeri sahipleri değil, artık isteyen herkes internet üzerinden satış yapabiliyordu. İnsanlar el emeklerini ya da kullanılmış eşyalarını internet üzerinden pazarlayabiliyorlardı.

İnternet üzerinden yapılan satışlar, hem alıcının, hem de satıcının çok daha fazla işine gelmişti. Satıcı, sanal mağazalara gece gündüz kesintisiz ulaşabildiği için mutluydu. Çarşı pazar gezerek zaman kaybetmek zorunda kalmıyor, üstelik bu mağazalar, reelde bulabileceğinden çok daha fazla çeşit içeriyor. Satıcıysa iş yeri kirası yerine basit bir depoyla idare edebilmenin memnuniyetini yaşıyordu.

E-ticaret bu kadar yaygınlaşınca satışı artırmak amacıyla yapılan reklam çalışmaları da otomatik olarak internete kaymış oldu. Böylece web sitelerine para kazanma amacıyla reklam almaya başladılar. Google AdWords reklamları işte böyle doğdu.

Amerika’nın ARPANET’i kuruş amacı düşünülünce, internetin son durumu insana inanılmaz geliyor. Önceleri amaç sadece iletişimken, sonraları korkunç bir bilgi yığılması gerçekleşti. Böylece aradığımızı bulmak son derece kolay bir hale geldi. Artık arama motoruna yazdığımız birkaç kelimeyle istediğimiz her şeye kolayca ulaşabiliyoruz. Mesela, İngiltere’deki bir doktora küçük bir ücret karşılığında muayene olabiliyor, ilaç yazdırabiliyoruz. Ve bunu sadece basit bir internet uygulamasıyla gerçekleştiriyoruz.

Google Arama Motorunun Kuruluşu ve Google AdWords

Google arama motoru, 1997’de tescillendiğinde, bir yıllık bir proje halindeydi. Önceleri onu, sıradan bir arama motoru olarak gördük. Ama sonraları ailemizden biri haline geldi. Annemize sorar gibi yemek tarifi sormaya, babamıza anlattırır gibi Türkiye tarihi anlattırmaya başladık. Google Amca’ya sor bakalım… lafıyla başlayan espriler ürettik.

Ve Google Amca 2000 yılında Google AdWords reklamları aracılığı ile reklam almaya başladı. Aslında bu, devasa bir projeydi. Google üzerinden reklam vermek isteyenler belli bir bedel ödemek durumundaydı. Aldığı reklamları trafiği yüksek, çok büyük kitlelere ulaşan sitelere yerleştirerek büyük paralar kazanacak, kazandığı paraları arama motorunu geliştirmeye harcayacaktı. Öyle de oldu.

Google Arama Ağı ve Görüntülü Ağ

Google’ın kazanması sizin de kazanmanız anlamına geliyor. Arama motoru geliştikçe Google AdWords reklamları da gelişiyor. Artık verdiğimiz reklamlar, arama motoruna yazılan sözcüklerle ilişkilendiriliyor, böylece aramalarda kolayca üst sıralara çıkabiliyorsunuz. Bu reklamların yayınlandığı Google, Gmail, Blogger, Youtube gibi yoğun ziyaretçi trafiği olan web sayfalarının tamamına Google arama ağı adı veriliyor. Ziyaretçiler Google’dan isteklerine yönelik arama yaptıklarında ve sayfalarda gezindikçe reklamlarınızı görüyor ve işletmenizi tanıma şansına sahip oluyorlar.

İnternet, sadece yazılı bilgilere değil, görsel bilgilere de çok kolay erişilebilen bir ortam. Üstelik okumayı pek sevmeyen bir halkımız olduğu için, görsel bilgilerin çok daha fazla prim yaptığını söyleyebiliriz. Bu nedenle, internete atılan herhangi bir resim ya da kayıt, göz açıp kapayıncaya dek hızla yayılabilir. Girişimciler bu durumu çoktan fırsata dönüştürdü. Hepsiburada, Sahibinden, N11, Markafoni, Gittigidiyor,Yemeksepeti, Çiçeksepeti gibi Sanal Mağazalar ortaya çıktı ve ürünlerinin reklamlarını hemen hemen her girdiğimiz sitede görebiliyoruz. Böylece farkındalık yaratmış oluyorlar. Şu an bu firmaları duymayan kimse yoktur herhalde. Youtuber adıyla tanıdığımız insanlar da ortaya çıktı. Yeni nesil şarkıcıların ya da sosyal medya fenomenlerinin yıldızı bu şekilde parlamaya başladı.

Google, bu alanda da size çok büyük bir fırsat sunuyor. İşletmeniz için hazırlayacağınız görsel reklam dosyalarını Google AdWords reklamları aracılığı ile geniş kitlelere ulaştırabiliyorsunuz. Google AdWords’ın resim, animasyon ya da video şablonundaki reklamlarınızı ulaştırabildiği bu geniş ağa Görüntülü Ağ adı veriliyor.

  Google AdWords Reklamları Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. Google reklamları kullanılırken, SEO analizi yapmak en iyi yöntemdir. Doğru kelimeler seçerek yaptığınız reklamlarda işletmenizi üst sıralara çok kolay taşıyabilirsiniz.
 2. Seçtiğiniz kelimelerin reklam metninde geçtiğine emin olmak için anahtar kelimeleri kalın puntoyla yazmanız doğru olacaktır.
 3. Google AdWords reklamları için kullanmanız gereken anahtar kelimeler dışında, kullanmamanız gereken negatif anahtar kelimeler de düşünmelisiniz. Bu işlem sizi işletmenizi ilgilendirmeyen aramalardan uzak tutmaya yarar.
 4. Oluşturduğunuz reklamların metninin etkileyici olmasına dikkat etmelisiniz.
 5. Reklamını yaptığınız her ürünü bir reklam grubuna dahil etmelisiniz.
 6. Birden fazla hizmetiniz ya da ürününüz olduğu halde tek bir reklam grubuyla hepsini hedefliyorsanız bu yapılan en büyük yanlıştır. Ya da sadece Web Sitenizin anasayfa adresini veriyorsanız bu da yine yanlış bir seçimdir. Tam reklamını yaptığınız ürün ya da hizmetinizle alakalı bir içerik bulamadığından kalite puanınızı düşürecek bu da reklamınızın gösterilmemesine ya da çok daha yüksek tıklama başı maliyetle yer edinmek zorunda kalmanıza neden olacaktır. Ayrıca Google, kullanıcının en kolay şekilde istediği bağlantıya ulaşmasına çok değer verir. Bu yüzden her hizmetimiz ya da ürünümüz için ayrı reklam grupları oluşturup odaklama metin ve anahtar kelimelerle ilgili bağlantı linkine reklam vermemiz en akıllıca hareket olacaktır.
 7. Reklamlarınızın yer almasını istemediğiniz web siteleri engellemelisiniz.
 8. Görüntülü ağ tıklamalarında, tıklama başı için ayrı bir maliyet belirlemeniz gerekir. Ya da Bin Gösterim Başı Maliyet, Edinme Başı Maliyet gibi gelişmiş seçenekler de deneyebilirsiniz.
 9. İşletmenize ait web sitesi Türkçe olsa bile, reklamlarınızda birkaç dil birden kullanmanız, başarı oranını artıracaktır.
 10. Verdiğiniz reklamları sürekli takip eder, çıkış ve düşüşleri izlerseniz, reklam metinlerinde yapmanız ya da yapmamanız gerekenleri az çok tahmin edebilirsiniz.

 Neden Google AdWords’u Tercih Etmelisiniz?

 1. Google, çok geniş kitlelere ulaşabilen bir arama motorudur. Verdiğiniz bütün reklamları aranılan kelimelerle ilişkilendirdiği için reklamınızı bu kitlelere çok kolay ulaştırabilir. Üstelik bunun için büyük paralar ödemeniz gerekmiyor.
 2. Google reklamları sayesinde müşteri size hazır gelir. Ne aradığı bellidir. Google’un işlevi onu size tek bir tıkla yönlendirmek olacaktır.
 3. Etkin bir kullanıcı olarak, kumanda her zaman sizdedir. Harcadığınız parayı bilir, ileri süreçte yapacağınız harcamaları bütçenize göre ayarlarsınız.
 4. Google AdWords reklamları kullanırken kendi stratejinizi oluşturabilirsiniz. Hangi reklamdan daha iyi geri bildirim alıyorsanız, ona yoğunlaşır, böylece işletmenizi her geçen gün daha da büyütebilirsiniz.
 5. Şayet kendi stratejinizi oluşturamıyorsanız, bu alanda sertifikalı uzman ekibimizle tatarhan.net olarak sizleri bu hizmetimizden yararlandırabiliriz.
Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir